![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-1.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-2-1024x576.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-3-1024x576.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-4.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-5.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-6.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-7.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-8-1024x576.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-9-1024x576.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-10.jpg)
![](https://technochimiki.com.cy/wp-content/uploads/2023/04/oeda-pentakomou-11.jpg)
Το κύτταρο έχει επιφάνεια περίπου 45000 m2 και έχει επενδυθεί αρχικά με Γεωσυνθετική στρώση GCL βάρους 5Kg/ m2, στην συνέχεια με ανάγλυφη Μεμβράνη ,HDPE πάχους 2 mm και για την προστασία της μεμβράνης από το χαλίκι, τοποθετήθηκε Γεωύφασμα 500γρ/ m2. Οι εργασίες επένδυσης ξεκίνησαν τον Απρίλιο του 2016 και ολοκληρώθηκαν σε 8 εργάσιμες μέρες. Σκοπός του κυττάρου του ΟΕΔΑ είναι να οδηγούνται τα υπολείμματα των διεργασιών που προκύπτουν από τις Εγκαταστάσεις Επεξεργασίας οικιακών απορριμμάτων. Το έργο είχε χωρητικότητα περίπου 1.260.000m3 υπολειμμάτων